مجله گردشگری دلتا مجله گردشگری دلتا .

مجله گردشگری دلتا

جاهای دیدنی تفلیس، عروس زیبای قفقاز (+ویدئو)

چشمه‌های آب گرم، یکی از جاهای دیدنی تفلیس است که در محله حمام‌ها قرار دارند. بخشی از بافت تاریخی تفلیس که تعداد زیادی ساختمان قدیمی روی تعداد زیادی چشمه آب گرم معدنی ساخته شده‌اند.

جاهای دیدنی تفلیس هر سال هزاران ایرانی را به سوی خود می‌کشاند. به تفلیس عروس قفقاز می‌گویند و پایتخت گرجستان است. در واقع تفلیس یک پارک‌رود بزرگ و زیباست. یعنی یک رودخانه بزرگ دارد که از وسط شهر می‌گذرد و به شهرهایی که رودخانه از میان‌شان می‌گذرد، پارک‌رود می‌گویند. ۳۶ کیلومتر از رودخانه از وسط شهر تفلیس می‌گذرد و در طول رودخانه هم پارک‌های زیبایی ساخته‌ شده که برای گردشگران جذاب و سرگرم کننده است.

تفلیس
تفلیس شهری زیبا و کهنسال است. بیش از ۱۵۵۰ سال از عمر آن می‌گذرد و فقط ۱/۵ میلیون نفر جمعیت دارد. هرچند برای یک کشور پایتخت خلوتی‌ است اما شهری که نه ترافیک داشته باشد و نه آلودگی هوا، حتماً جای خوبی برای دیدن، سفر و زندگی است. به داشتن چشمه‌های آب گرم معدنی شهرت دارد و می‌توان برای یک تور چند روزه روی آن حساب کرد.

 

 

جاهای دیدنی تفلیس
تفلیس در موقعیت جغرافیایی ویژه‌ای قرار دارد و رودخانه زیبایی که از میان شهر می‌گذرد هم بیش از پیش به جذابیت آن افزوده است. تاریخی طولانی دارد. همین‌ها سبب می‌شود دیدنی‌های زیادی داشته باشد. با ما بمانید تا به جاهای دیدنی تفلیس سر بزنیم.

میدان آزادی و خیابان روستاولی
تقریباً هر شهر میدان آزادی دارد و تفلیس هم از داشتن میدان آزادی محروم نیست. می‌توانید گشتی در این میدان بزنید. ضمن اینکه خیابان‌گردی در خیابان‌های مهم هر شهر هم یکی از ارکان مهم گردشگری است. در مهم‌ترین خیابان تفلیس قدم بزنید و زیبایی‌هایش را به چشم ببینید. پارلمان گرجستان، سالن اپرا و باله، موزه مردمی گرجستان، آکادمی علوم گرجستان و بسیاری از ساختمان‌های مهم دولتی و غیردولتی تفلیس در این خیابان قرار دارند.

دریاچه لیسی
دریاچه لیسی آب شور دارد. در شمال شهر قرار گرفته و جان می‌دهد برای ماهیگیری و پرنده نگری. چندان بزرگ نیست؛ اما برای گردشگران اغواکننده به نظر می‌رسد. همچنین پیدا کردن سوژه‌های عکاسی در کنار این دریاچه می‌تواند بسیار راحت باشد.
محله حمام ها
محله حمام‌ها یکی از باشکوه‌ترین جاهای دیدنی تفلیس است و از مناطق بافت تاریخی تفلیس به شمار می‌رود. به این صورت است که تعداد زیادی ساختمان قدیمی روی تعداد زیادی چشمه آب گرم معدنی ساخته شده‌اند و در گذشته، صرفاً کاربری نظافتی نداشته است بلکه جشن‌های بزرگی که ریشه در فرهنگ مردم محلی تفلیس دارد، در این حمام‌ها برگزار می‌شده‌اند.
جالب است به شما بگویم داستان تولد تفلیس اینگونه بود که یکی از پادشاهان گرجستان زمانی که به قصد شکار در دشت و دمن تفریح می‌کرد، متوجه این چشمه‌ها شد و اینقدر خوشش آمد که دستور داد همین جا شهری بنا کنند.

پل صلح
پل صلح یک سازه تازه تاسیس است، مثل پل طبیعت برای تهران. پل صلح ساخته شد تا قسمت‌های قدیم و جدید شهر را به هم متصل کند. پل صلح روی رودخانه کورا ساخته شده و نورپردازی منحصربه‌فردی دارد.
شهر تاریخی سیقناقی
یکی از شهرهای تفلیس شهر هرتی است که بعدها به سیقناقی شهرت یافت، به عصر حجر برمی‌گردد. شهر باستانی سیقناقی یکی از زیباترین جاهای دیدنی تفلیس محسوب می‌شود. در دنیا نیز یکی از زیباترین شهرهای تاریخی جهان است. دیدنش را از دست ندهید. این شهر ۱۲۰ کیلومتر دورتر از تفلیس است. با این حال ارزش دیدن و وقت گذاشتن دارد.

شهر سنگی اوپلیستیخه
اوپلیستیخه حیرت‌انگیز است! تنها شهر سنگی دنیا. این شهر یکی از منحصربه‌فردترین جاهای دیدنی تفلیس به شمار می‌رود. اوپلیستیخه شهری غار مانند است که سه طبقه دارد. هر سه هم در زیر زمین. روی شهر هم یک قصر سلطنتی ساخته‌اند. گفته می‌شود این قصر مربوط به قرن ۱۰ میلادی است.
نکات مهم در سفر به تفلیس
مجسمه مادر گرجستان بر فراز بلندی‌های تفلیس قرار دارد. سر بگردانید تا نماد گرجستان جدید را پیدا کنید. تقریباً از همه جای شهر قابل دیدن است. در تفلیس ۵ دریاچه قابل قایقرانی وجود دارد. خودتان را به دیدن آنها دعوت کنید. یکی از آنها به حدی بزرگ است که گرجی‌ها به آن دریا می‌گویند. تفلیس تقریباً در تمام روزهای سال بارندگی دارد. از باران‌ها نترسید. شهر را پر از نور و زیبایی و رنگ می‌کنند. خوش می‌گذرد. شاید داشتن ژاکت و چتر، فکر بدی نباشد.
می‌توانید زیبایی های جاهای دیدنی تفلیس را در ویدئو تهیه شده در مجله گردشگری مجله دلتا مشاهده کنید.


برچسب: جهانگردی، مجله دلتا، فرودگاه، گردشگری،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۵۶:۱۲ توسط:مجله گردشگری دلتا موضوع: نظرات (0)

کویر دق سرخ ، جاهای دیدنی اصفهان

کویرها خود به خود آنچنان پدیده‌های شگفت‌انگیزی هستند که به تنهایی یکی از قطب‌های گردشگری به حساب می‌آیند. تورهای گردشگری کویر دق سرخ آسمان تاریک آنجا و رصد ستارگانش، سکوت و آرامش بی‌نظیرش، حیات وحش بکرش و پدیده‌های جذاب زمین شناسی آن را به عنوان جاذبه‌های تماشایی آنجا مثال می‌زنند.

شهر زواره از توابع  شهرستان اردستان است. در شمال استان اصفهان و در جنوب کویر نمک قرار گرفته. برخی تاریخ‌دانان می‌گویند زادگاه کاوه آهنگر است. قدمتی کهن و باستانی دارد و نامش را از زواره برادر رستم گرفته‌اند. از قرن چهارم با عنوان مدینه السادات نامیده شد و در طی قرون گذشته تاریخ‌دانان بسیاری در آثار خود به نام زواره و شخصیت‌های برجسته آن پرداخته‌اند. ساختار گلی زواره و معماری ایرانی اصیل آن همیشه این‌جا را به یک مقصد عالی برای توریست‌های خارجی تبدیل کرده است. اما آنچه جالب توجه است اینکه این روزها و در فصل سفر به کویر، کویر دق سرخ زواره بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

 

دق سرخ
کویر دق سرخ وسعتی به طول تقریبی ۵۰ کیلومتر و عرض ۲۰ کیلومتر را در شمال شرقی شهر زواره از آن خود کرده است. با کوه‌هایی کم ارتفاع در کنار جنگل‌های تاغ که از کویر مرکزی ایران جدا شده است. یکی از جاذبه‌های این کویر هم تپه شنی بزرگی است که تقریباً در مرکز این کویر قرار دارد و آشیانه عقاب‌های منطقه است. جایی که در میان بیشتر کویرنوردان به آشیانه عقاب معروف شده است. جالب است به شما بگویم در این کویر معادن نمک، طلا و سرب وجود دارد و احتمالاً نفت نیز در آن پیدا می‌شود.

یک لایه نمک با ضخامت متغیر سطح کویر را پوشانده است. شب‌ها روشنایی مهتاب بر این دشت نمک می‌تابد و بلورهای نمک نور را بازتاب می‌دهند. این عارضه سطح کویر را به شکل چشم‌نوازی درخشان می‌کند و مانند آینه‌ای خرد شده در هر گوشه کویر پراکنده است. از این روست که کویر دق سرخ مأوای کمپ زنان و علاقمندان به کمپینگ در کویر است.

علاوه بر این زمین‌ها، چندضلعی‌های نمکی حاشیه کویر شکل دیگری است که چشم‌اندازی دیدنی دارد و گاهی ارتفاع آن‌ها تا ۱۵ سانتی‌متر هم می‌رسد. در محدوده میانی کویر به دلیل نمک فوق‌العاده‌ زیادی که دارد، حتی گیاهان نمک‌دوست نیز به چشم نمی‌خورند.

 

دق سرخ جاذبه گردشگری
کویر نوردی
کویرها خود به خود آنچنان پدیده‌های شگفت انگیزی هستند که به تنهایی یکی از قطب‌های گردشگری به حساب می‌آیند. تورهای گردشگری کویر دق سرخ آسمان تاریک آنجا و رصد ستارگانش، سکوت و آرامش بی‌نظیرش، حیات وحش بکرش و پدیده‌های جذاب زمین شناسی آن را به عنوان جاذبه‌های تماشایی آنجا مثال می‌زنند. همانجا که تا چشم کار می‌کند کویر است. تا دلت بخواهد و بزرگی و عظمت پروردگار تنها چیزی است که با دیدن آن از خاطر هر بیننده‌ای عبور می‌کند.
عکاسی در کویر دق سرخ
جنگل‌های تاغ زواره یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری هستند. عامل مهم تثبیت شن‌های روان منطقه که زمین‌شناسان معتقدند اگر این جنگل‌ها نبود، سال‌ها پیش زواره و روستاهایش در میان انبوه ماسه‌های کویر مدفون شده بودند. مکان مناسبی برای عکاسان حیات وحش است و شغال، روباه، پایکا، چکاوک کاکلی، جغد و باز در آنجا زندگی می‌کنند.
تپه‌های ماسه‌ای
تپه‌های ماسه‌ای مهم‌ترین اشکال این منطقه را تشکیل می‌دهند و به‌ صورت آشکاری جهت حرکت باد را نشان می‌دهد و چند ضلعی‌های نمکی کاسه‌ای و گنبدی شکل آن از دیگر شگفتی‌های این منطقه است که ارتفاع آن گاهی تا ۱۵ سانتی‌متر می‌رسد. در جایی هم سطح کویر شبیه زمین شخم زده و یا به اصطلاح گل کلمی است و آن زمانی است که کویر تا حدودی رطوبت خود را از دست می‌دهد.
بازدید از باقیمانده شهر لیلاز
این شهر از نزدیکی بادرود تا انتهای زواره در امتداد دریای سیلک ادامه داشته و آثار فراوانی از بقایای این شهر شناسایی شده است، سفال‌های رنگین شده و خرده شیشه‌های بلورین و نادر تا خشت‌های ۴۰ در۲۰ و ۲۰ در ۲۰ و خرابه‌ها و  قنات‌ها هر یک گویای وجود شهری با قدمت ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ سال است که روزگاری در دل این کویر وجود داشته است.
زمانی که به دق سرخ سفر می‌کنید باید سواری‌ها را در یکی از روستاهای مهاباد، موغار، حسن آباد، جعفرآباد، امیران، علی آباد و کچورستاق گذاشته و به کویر بروید. بیشترین آثار و بقایای این شهر را در حوالی همین روستاها خواهید یافت.

تل شیطان
در قسمت‌های مرکزی کویر تپه‌های ماسه‌ای جزیره مانندی به چشم می‌خورند که به تل شیطان شهرت دارد. فرم کلی تل شیطان به شکلی است که جهت حرکت مسیر باد را به خوبی نمایش می‌دهند و عکس‌های فوق‌العاده‌ای را می‌توانید هنگامی که نور مهتاب روی آن‌ها افتاده و سایه‌شان بر زمین نقش بسته است، از آن‌ها ثبت کنید.
آدرس کویر دق سرخ
ابتدا به اردستان بروید و سپس به زواره برسید، می‌توانید به روستای علی آباد یا روستای جهان آباد برسید. روستای جهان آباد روستای بسیار کوچکی است و بسیاری از ساکنانش آنجا را ترک نموده‌اند. از روستا به سمت شمال شرقی حرکت کنید و راه را درون جاده‌ای خاکی ادامه دهید. مسیر بیابانی است و هیچ شباهتی به کویر ندارد اما پس از یک ساعت و نیم با سواری‌ها به حاشیه نمکزار می‌رسید.

نکات مهم سفر به کویر دق سرخ
حتماً و قطعاً برای رفتن به کویر از راهنماها کمک بگیرید.
سواری‌های آفرودی در روستاها هستند که می‌توانید از آن‌ها بخواهید تا شما را به کویر برسانند.
بهترین انتخاب می‌تواند تور زواره باشد که شما را به کویر دق سرخ هم می‌برد.
در روستای علی آباد اقامتگاه بوم گردی هم هست که اگر نمی‌دانید چطور در کویر کمپ بزنید می‌توانید در این روستا اقامت کنید.
بقایای شهر لیلاز در جای‌جای کویر پراکنده‌اند مانند کوزه‌های شکسته و یا سکه‌های مسی که نباید هرگز آن‌ها را به همراه خود بیاورید.
بخشی از کویر هست که وسایل الکترونیک و فرستنده رادیویی سواری‌ها خوب کار نمی‌کند و موبایل آنتن نمی‌دهد؛ پس حتماً قبل از سفر به عزیزانتان بگویید کجا می‌روید.

هفت شهر لیلاز
بنای هفت شهر لیلاج یا لیلاز که مرکز آن شهر لاسون بوده، در اثر زلزله و یا هجوم ریگ روان و یا بوسیله افراسیاب ترک به کلی از بین رفته و فقط آثاری از آن باقی است به‌طوری که در محل شایع است از بناهای لیلاز پدر کیخسرو کیانی (تخت وتاج کیخسرو به پسر عمویش اروند شاه منتقل شده) بوده که شهر مرکزی بنام پسرش لاسون نامیده شده است.

حدود این شهرها از موغار شروع و تا نزدیکی یزد امتداد داشته و با این ترتیب قطعی است که زواره هم جزء این هفت شهر بوده است .در موقع حفاری و یا بارندگی خرده طلا و چیزهای دیگری در خرابه‌های این هفت شهر بدست می‌آید.

برای آشنایی بیشتر با جاذبه‌های گردشگری به مجله گردشگری مجله دلتا مراجعه کنید.


برچسب: ایرانگردی، سفر، کویر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۴۳:۱۷ توسط:مجله گردشگری دلتا موضوع: نظرات (0)

ساحل درک ؛ پیوند کویر و دریا

ساحل درک بسیار تمیز است. هیچ نشانه‌ای از زباله دیده نمی‌شود. درک به پاک‌ترین ساحل ایران مشهور است. زیباست و حیف است آن را نبینیم.

نمی‌دانم ترکیب عجیب کویر، نخل و دریا را دیده‌اید؟ وقتی که دریا از دور نمایان می‌شود، صحنه بسیار زیبایی برای گردشگران خواهد بود که ده‌ها، حتی بیشتر تصویر را برای عکاسی مقابل چشمانتان قرار می‌دهد. درست شبیه عکس‌های رویایی که قبلاً از این منطقه دیده بودید، نخل‌های بلند قد که شاخصه کویر است و ساحل زیبا و آن دریای شگفت‌انگیز که همه به یکدیگر دوخته شده‌اند. امروز به ساحل درک می‌رویم. فقط اینجاست که می‌توانید این همه زیبایی را کنار هم ببینید. درست خواندید. ساحلِ دَرَک چابهار، در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان و در روستایی به همین نام قرار گرفته است. با ما همراه باشید.

 

روستای درک
برای آن که به این ساحل زیبا برسید باید به ۱۷۰ کیلومتری شهر چابهار و در امتداد مسیر سواحل مکران و در فاصله ۱۰ کیلومتری از روستای زرآباد بروید. روستای درک همان‌جاست. جایی که کویر و دریا به یکدیگر دوخته شده‌اند. یک زمین پوشیده از نخل که به کازابلانکای ایران معروف است. می‌توان گفت دیدن ساحل درک برای همه گردشگران از واجبات است.

مردهای درک بلوچ هستند. پیراهن‌های سفید بلند بر تن دارند. لباس زنان‌شان رنگارنگ است. پر از سوزن دوزی‌های دیدنی است و پر نقش و نگار. درک ۱۰۴خانواده دارد. همگی مهمان‌نواز و خونگرم هستند. گردشگری بخشی از درآمد روستایی‌ها به شمار می‌رود. پس خوب است غذاهای محلی‌شان را سفارش دهید که زنان روستا آن‌ها را می‌پزند. قیمت گرانی هم ندارند.

 

ساحل درک
گفتیم در ساحل درک ، کویر و دریا به هم پیوند می‌خورند. فکرش را بکنید! سواحل مرجانی، ماسه‌ای و صخره‌ای. همه با هم یک جا. یک ترکیب فوق‌العاده. این ساحل نزدیک اقیانوس هند است. ممکن است با این تفاصیل فکر کنید درک در محدوده‌ای خشک و بیابانی است. اما اشتباه نکنید. درک منابع آب شیرین دارد. زمین را دو متر بکنید هم به آب می‌رسید. همین موضوع باعث شده کشاورزی آن‌جا هم رونق بگیرد.

اتفاقاً جالب است به شما بگویم این‌جا، بهشت طبیعت‌گردان است. این ساحل بکر خیلی اتفاقی به عنوان یک پدیده گردشگری کشف شد. یکی از کاربران توییتر این کار را کرده است. او از بومیان محدوده درک بود. عکس‌های غروب و طلوع خورشید درک را منتشر کرد. بعد از آن گردشگران زیادی عاشق درک شدند.

ساحل درک بسیار تمیز است. هیچ نشانه‌ای از زباله دیده نمی‌شود. درک به پاک‌ترین ساحل ایران هم مشهور است. غروب این ساحل بسیار زیباست، درختان نخل در پس‌زمینه نارنجی آسمان و انعکاسی که خورشید در آب انداخته است بسیار لذت بخش است. ستارگان بی‌شمار هم که دست کمی از آسمان کویر ندارند، کنار ترکیب ماه و نخل‌ و دریا به شکل دیوانه کننده‌ای می‌درخشند.

 

روستای درک کجاست؟
باید به استان سیستان و بلوچستان بروید و به چابهار برسید. خط ساحل را در کنار دریای عمان پیش بگیرید و به سمت شهر کنارک برانید. دهستان زرآباد شرقی را پیدا کنید. بهشت گمشده ایران همان‌جاست. روستای درک. بار و بندیل‌تان را ببندید. به سیستان و بلوچستان سفر کنید. شگفت‌انگیزترین چشم‌انداز دنیا منتظر شماست. ساحل درک ۱۷۰ کیلومتر با چابهار فاصله دارد. از روستای درک نیز ۱۰ کیلومتر دورتر است.

اقامت در روستای درک
ساحل درک تازه کشف شده است. هنوز امکانات گردشگری زیادی آن‌جا نیست. می‎توانید روی سکوهای ساحل چادر بزنید. همچنین می‌توانید به خود روستای درک بروید. در خانه‌های روستایی با هزینه‌ای معقول اقامت کنید. به نفع روستاییان هم هست. فروشگاه و پمپ بنزین دور است. حواستان به نیازهای فوری خودتان باشد.

 

تور روستای درک
چابهار و آن حوالی، از خنک‌ترین بنادر دنیا است. بنابراین خیلی از تورهای گردشگری برنامه سفر خود را به روستای درک از اوایل زمستان تا اواخر بهار می‌چینند. برای این که از همه جذابیت‌های این روستا و ساحل زیبای آن بهره ببرید می‌توانید در تور روستای درک و یا تور چابهار نام‌نویسی کرده و با کلی خاطره خوب بازگردید. درک از نیمه زمستان تا نیمه‌های بهار عالی است. اوایل پاییز تا نیمه‌های آن هم زمان خوبی است. هوا و چشم‌اندازهای منحصربه‌فردی خواهید دید.

حرف آخر
سیستان و بلوچستان و ساحل درک دیدنی و لذت‌بخش است. پس خوب است سعی کنیم به طبیعتش آسیب نزنیم. زیبایی‌های زمین برای همه نسل‌هاست. در ساحل درک غریق نجات وجود ندارد. امکانات پزشکی و کمک‌های اولیه دور است. حتی اگر شناگر حرفه‌ای هستید باز هم لطفاً به آب نزنید. خودتان را به دردسر نیندازید. به ریسکش نمی‌ارزد. به علاوه خبر خوب این که کلنگ احداث کمپ گردشگری در روستای درک به زمین خورده است. با احداث یک کمپ، رفاه عمومی گردشگران منطقه بالاتر می‌رود و امکان اقامت و شب‌مانی راحت‌تر هم مهیا می‌شود.

برای خواندن مطالب بیشتر گردشگری به مجله دلتا مراجعه کنید و مجله گردشگری آن را حسابی بگردید.


برچسب: ایران، ایرانگردی، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۳۰:۵۷ توسط:مجله گردشگری دلتا موضوع: نظرات (0)

هتل دیزین ، لذت اقامت در کوه های البرز

سوئیت رویال هتل دیزین بین مسافران بسیار مشهور است و اقامتگاه بی نظیری در این هتل برفی به شمار می آید. معمولاً چهار نفره است اما ظرفیت تا دو نفر اضافه را هم دارد.

مگر چند بار ممکن است فرصتی دست دهد تا در بین کوه‌های البرز ساکن شویم یا مثلاً بخواهیم صبح زود برای یک کوهنوردی جانانه از همیشه به مسیر کوهنوردی‌مان نزدیک‌تر باشیم، و یا نه بعد از یک اسکی جانانه بخواهیم یک استراحت جانانه هم داشته باشیم؟ همه این‌ها ممکن است یک بار برای همه ما پیش بیاید. امروز در صفحه معرفی هتل‌های‌مان در مجله دلتا به سراغ یک هتل برفی می‌رویم. حتماً برایمان لذت بخش خواهد بود که در پاتوق کوه‌پیمایان و اسکی‌بازان بمانیم. یک تجربه یگانه است. بیایید سری به هتل دیزین بزنیم، از آن با خبر شویم و امکاناتش را بدانیم.

هتل دیزین کجاست ؟
در مسیر جاده‌ چالوس و بعد از دوراهی گچسر، هتل زیبای دیزین درست وسط رشته کوه‌های البرز قرار دارد. تجربه‌ ماندن در جایی که کوه‌ها محصورش کرده‌اند، هوایش خنک و سبک است و منظره‌ای چشم‌نواز از چشم‌انداز سپید برف دارد، حتماً بی‌نظیر خواهد بود. هتل ۴ ستاره دیزین پاتوق کوهپیماها و اسکی بازهاست. شامل دو مجموعه گردشگری ۱ و ۲ و همچنین یک مجموعه اقامتی، معروف به شله دیزین (کلبه) است که از جمله با کیفیت‌ترین مجموعه‌های جهانگردی ایران به شمار می‌آید.

آدرس هتل دیزین: کیلومتر ۷۵ جاده چالوس – بعد از گچسر – دوراهی سمت راست – ۱۳ کیلومتر به سمت دیزین – هتل جهانگردی دیزین

 

هتل دیزین استان البرز
این هتل را می‌توانیم هتل دیزین استان البرز هم بنامیم چرا که در فاصله‌ هفتاد و پنج کیلومتری کرج واقع شده و برای برنامه‌ریزی یک سفر کوتاه جان می‌دهد. طراحی فوق‌العاده‌ای هم دارد که از دوره پهلوی به جا مانده در سال ۱۳۹۱ بازسازی شده و دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است. مثلاً اینکه شما با دمای هوای چندین درجه زیر صفر هم می‌توانید به راحتی در هتل اقامت داشته باشید. نزدیکی به پایتخت، آب و هوای خاص این منطقه و همجواری آن با پیست اسکی دیزین، همه از نکات مثبت مجموعه‌ گردشگری و جهانگردی دیزین هستند.

برخی از سایت‌های معرفی هتل‌ها، راجع به هتل دیزین و طبق نظر مسافران هتل نوشته‌اند: رتبه ۱ از بین ۴ اقامتگاه در کرج و اطراف تهران
اگر به اسکی و بازی‌های زمستانه علاقه‌مندید و دنبال پیستی خوب و با امکانات برای اقامت، اسکی و تفریح می‌گردید، هتل جهانگردی دیزین، یک انتخاب ایده‌آل برایتان خواهد بود. در شمال استان تهران قرار دارد و می‌تواند در کنار پیست بین المللی دیزین برای شما خاطرات زیادی را از اقامت‌تان باقی بگذارد. شله‌های دیزین هم جای خوبی برای اقامت خواهد بود و می‌توانید خودتان تصمیم بگیرید که در کدامیک اقامت کنید.

 

امکانات هتل
این هتل امکانات زیادی دارد که شامل رستوران و کافه، لاندری، لابی، تهویه مطبوع، آسانسور، خدمات اداری، مسیر کوهپیمایی، زمین تنیس، فوتسال، والیبال و همین‌طور سونا خشک و سالن بیلیارد می‌شود. یعنی حتی اگر نخواهید برای اسکی و کوهپیمایی هم از محوطه‌ هتل خارج شوید، وسایل تفریح و ورزش به اندازه‌ کافی شما را سرگرم خواهد کرد.

این هتل دارای دو مجموعه دیزین ۱ و دیزین ۲ است، در مجموع  ۱۳۹ باب اتاق دارد. هر ساله پذیرای گردشگران داخلی وخارجی زیادی است که اقامت در منطقه‌ای بکر و زیبا در میان رشته کوه‌های البرز را انتخاب کرده‌اند. عضو گروه هتل‌های جهانگردی است و به علت قرارگیری در پیست اسکی و برخورداری از شرایط آب‌وهوایی مناسب در فصول گرم سال، فاقد سیستم سرمایشی‌است.

نکته: اگر وسایل اسکی ندارید می‌توانید از هتل این وسایل را کرایه کنید هم از نظر کیفیت مناسبند و هم از نظر هزینه و کرایه نسبت به وسایلی که در پیست ارائه می‌شوند مقرون به صرفه‌ترند.

 

نکات مهم در مورد هتل
اتاق‌های سه تخته هتل دارای ۲ تخت سینگل و یک کاناپه تخت شو است.
هزینه تشک اضافه در اتاق‌ها و سوئیت‌های هتل محاسبه می‌گردد.
خدمات هتل صرفا اقامتی بوده و هتل هیچ مسئولیتی در قبال باز یا بسته بودن جاده یا پیست اسکی را نمی‌پذیرد.
پذیرش خانم فقط با ارائه مدارک شناسایی معتبر امکان‌پذیر است.
پذیرش صیغه نامه معتبر با مهر برجسته و ارائه شناسنامه و کارت ملی طرفین امکان پذیر است.
از مهرماه تا پایان خرداد ماه فقط از مسیر کرج ، جاده باز است.
لطفاً قبل و بعد از قطعی شدن رزرو خود از وضعیت جاده از طریق راهداری یا هتل مطلع شوید.
در هنگام تعطیلی پیست اسکی ، اگر مسافرین قصد کنسل نمودن رزرو خود را داشته باشند، کنسلی طبق قوانین هتل‌ها امکان پذیر است و هزینه کنسلی به طور معمول کسر می‌گردد.

اتاق های هتل دیزین
این هتل دارای ۴۷ اتاق ۲ تخته ، ۲۴ باب اتاق ۳ تخته ،۳باب اتاق ۵ تخته ، ۲باب اتاق ۶ تخته،۳ باب سوئیت ۳ نفره و یک باب اتاق ۱۰ تخته است. در فصل تابستان استراحتگاهی خنک و خوش آب‌وهوا و در فصل زمستان گرمای مطبوعی دارد. پنجره‌های اتاق‌ها مشرف به پیست است. بعضی از اتاق‌های هتل هم بالکن دارند و مسافران می‌توانند از بالکن نمای زیبای پیست دیزین و اسکی‌بازان را تماشا کنند.

سوئیت رویال هتل دیزین بین مسافران بسیار مشهور است و اقامتگاه بی‌نظیری در این هتل برفی به شمار می‌آید. معمولاً چهار نفره است اما ظرفیت تا دو نفر اضافه را هم دارد.

حتماً هم لازم نیست اهل اسکی و برف‌بازی باشید، در هر شرایط برای رفتن به این هتل می‌توانید برنامه‌ریزی و اقامتی فراموش‌نشدنی را در هتل ۴ ستاره دیزین تجربه کنید. جالب است به شما بگویم توریست‌های ورزشی اجاره کلبه‌های چوبی مجموعه دیزین را به اقامت داخل هتل ترجیح می‌دهند. همان‌ها که شبیه به کلبه‌های سوئیسی هستند. از زمان رونق گرفتن مجموعه دیزین این شله‌ها هم به مجموعه اقامتی پیست دیزین افزوده شدند.

 

رستوران های هتل دیزین
معماری و دیزاین داخلی کافی شاپ و رستوران هتل فضای مدرنی را به وجود آورده که مسافران جوان را بیشتر جذب می‌کند.

رستوران هتل دیزین یک و دیزین دو واقع در طبقه همکف با ظرفیت ۱۰۰ نفر است.

ساعت کاری رستوران هتل دیزین: صبحانه ۷:۳۰ الی ۱۰:۳۰ ، نهار ۱۲:۳۰ الی ۱۶:۳۰ ، شام ۲۰:۰۰ الی ۲۲:۰۰
کافی شاپ هتل دیزین ۱ و دیزین ۲ واقع در طبقه همکف با ظرفیت ۲۰ نفر است.

ساعت کاری کافی شاپ: ۸:۰۰ الی ۲۳:۰۰


برچسب: هتل، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۲۱:۱۰ توسط:مجله گردشگری دلتا موضوع: نظرات (0)

موزه زمان، تماشاگه ساعت های جهان

اگر از آن دسته از افرادی هستید که اشیای عتیقه برای‎تان جالب است و یا دوست دارید اطلاعاتی راجع به چگونگی محاسبه ساعت و روز و ماه و سال بدانید، حتماً به موزه ساعت «تماشاگه زمان» سری بزنید.

موزه تماشاگه زمان یکی از آن موزه‌هایی‌است که به یک موضوع خاص از همه زندگی دوار می‌پردازد. آن هم زمان است. نام نخستین موزه ساعت ایران را به خود اختصاص داده و ساختمانی بسیار زیبا دارد. تزئینات آن دیدنی و رستوران موزه زمان هم بسیار مشهور است. می‌توانید در میان درختان و صدای پرندگان بنشینید و یک کافی یا چای گرم در یک هوای زمستانه نوش جان کنید. البته صبحانه‌های موزه زمان بیشتر باعث شهرتش شده است. فکر می‌کنم همه این‌ها گزینه خوبی است تا مجله گردشگری‌مان را امروز همراهی کنید که به این موزه زیبا سری بزنیم. با مجله دلتا بمانید.

موزه زمان
تماشاگه زمان، موزه‌ای در تهران بزرگ است که شما حتی تصورش را هم نمی‌توانید بکنید که هزاران ساعت، هزاران ساعت را منتظر مانده‌اند تا شما برای دیدار از آن‌ها بروید و از خود بپرسید آیا واقعاً با چند تکه چوب زیر نور خورشید بود که بشر توانست زمان را تشخیص و روز و ماه و سال را از هم تمیز دهد؟

هنگامی که به باغِ تماشاگه زمان قدم می‌گذارید وارد بهشت کوچکی شده‌اید که در دوره‌ای، بخشی از باغ فردوس بوده است. با ساختمانی قاجاری و آبی رنگ که شما را به یاد خانه‌های عروسکی می‌اندازد. خانه حسین خداداد، تماشاگهِ زمان. مزین به گچ‎بری‌هایی از گره‌های چینی، آینه‌کاری و مقرنس کاری. جایی که اگر دوستدار هنر معماری باشید، قطعاً زمانی را به عکاسی دور تا دور این ساختمان اختصاص خواهید داد.

همچنین در جای جای باغ می‌توانید انواع ساعت‌هایی را ببینید که برخی ۵۵۰۰ سال پیش اختراع شده‌اند؛ مانند یک ساعت آفتابی که فقط از یک چوب شاخص روی سطحی صاف تشکیل شده است، ساعت آبی، ساعت آبی مکانیکی، ساعت روغنی، ساعت طنابی، ساعت شمعی، ساعت شنی و …

 

ساختمان عروسکی موزه زمان
طبقه اول را ساعت‌های قدیمیِ اروپایی از کشورهایی مثل سوئیس، فرانسه، انگلیس، آلمان؛ ساعت‌هایی مخصوص شیفت نگهبانی، ساعت‌های مچی، ساعت کِشتی و… فرا گرفته. ساعت‌هایی مربوط به ناپلئون سوم و لویی شانزدهم. شما حتی ساعتی را خواهید دید از قرن ۱۹ میلادی با پیکره‌ای از هومر شاعر یونانی.

در همین طبقه با اتاقِ بی‌نظیر اصفهانی‌ها روبه‌رو خواهید شد که به شکلی چشم‌نواز و زیبا طراحی شده است. اتاقی متفاوت از کل بنا که حسین خداداد خواست این‌گونه طراحی شود. مملو از تنگ‌بر‌‎های (گونه‌ای از آذین‌های گچی) استادانه با الهام از اتاق موسیقیِ کاخ عالی قاپوی اصفهان، طراحی تذهیب و تشعیر، مینیاتور، با سقفی از طرح‌های خشتی که ۹۹ درصد از مس و ۱ درصد از طلاست. همراه تابلویی گچ‌بری در قسمت محراب که نمادی از آفرینش آدم و حوا وَ هابیل و قابیل در باغ عدن است.

 

نمایشگاهی در دل تماشاگه
طبقه دوم مکانی برای نمایش آثار هوشنگ فروتن است که با استفاده از ساعت، کلاژ شده است و برخی از آن‌ها در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ در شهرهایی از آمریکا به نمایش گذاشته شده‌اند.

همچنین در همین طبقه شاهد ویترینی مدور هستیم از ابزار تعمیر ساعت مانند سمبه و سمبه‌دان، سوزن روغن‌زنی، چفت، چکش،  فرچه، چاقو و آچار ساعت‌سازی، انبردست و دم‌باریک و …

قسمتی از همین طبقه در موزه تماشاگه زمان به ابزار‎هایی برای سنجش روز و ماه و سال اختصاص داده شده است. اسطرلاب و کرهِ سماوی یکی از آن‌هاست. همچنین شخصیت‌های مختلفی از تقویم نویسی و ماکت کتیبه بیستون (قدیمی ترین سند تاریخ‌دار ایرانی) و در نهایت ساعت‌های افراد مشهور را همراه با نام و عکس ایشان خواهید یافت.

 

رستوران موزه زمان ( کافه ریبار )
وارد محوطه موزه زمان که بشوید، درست سمت چپتان کافه رستورانی را خواهید دید که شاید بیشتر به صبحانه‌هایش معروف است. چرا که در منطقه زعفرانیه کمتر جایی پیدا می‌کنید که صبحانه‌ منو باز به کیفیت ریبار داشته باشد، شاید هم در کل تهران نیافتید.

هر چه بخواهید هست. در نظر داشته باشید که برای هر وعده هم دو ساعت تایم استفاده از بوفه دارید. فضای باز و دل‌انگیزی دارد. منوی آن کامل است و برای کسانی که به موزه زمان سر نمی‌زنند هم سرویس می‌دهد. فراموش نکنید اگر قصد دارید صبح جمعه آن‌جا باشید حتماً از قبل میزتان را رزرو کنید.

 

موزه زمان کجاست ؟
آدرس موزه زمان : تهران، خیابان ولیعصر، نبش چهار راه پرزین بغدادی، پلاک ۱۲

روزهای بازدید موزه زمان : تمامی روزهای هفته به جز ایام سوگواری.

ساعت کاری موزه زمان : صبح‌ها ۹:۳۰ تا ۱۳ و عصرها ۱۴:۰۰ تا ۲۱:۳۰ (جمعه‌ها ۱۰:۰۰ صبح تا ۱۶:۰۰ عصر)

قیمت ورودی موزه زمان : بازدیدکنندگان داخلی ۴٫۰۰۰ تومان و بازدیدکنندگان خارجی ۳۰٫۰۰۰ تومان

حرف آخر
اغلب موزه‌ها دیگر فقط جایی برای دیدن آثار عتیقه نیستند، بلکه می‌توانید به عنوان تفریح‌گاه به این قبیل مکان‌ها نگاه کرده و اوقات خوشی را در آن‌ها سپری کنید. برای رسیدن به این مکان کافی است به خیابان ولی‌عصر، ابتدای خیابان سرلشگر فلاحی (زعفرانیه)، نبش چهارراه پرزین بغدادی، پلاک ۱۲ مراجعه و خاطره‌های خوبی را برای خود رقم بزنید.


برچسب: موزه، تهرانگردی، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۱۴:۵۷ توسط:مجله گردشگری دلتا موضوع: نظرات (0)

دشت میشان کجاست ؟

هرچند که برخی، بهار تا اواسط تابستان را بهترین زمان برای سفر به دشت میشان می‌دانند اما بیشتر خانواده ها در بهار، عکاسان در پاییز و همه کوهنوردان معمولاً زمستان را برای سفر به دشت میشان انتخاب می کنند. از سویی زمستان‌های این دشت به شدت دیدنی است.

همدان تاریخ دور و طولانی‌ای دارد و جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی زیاد. اما علاوه بر جاذبه‌های تاریخی، طبیعت بی‌نظیری هم دارد که اگر از علاقمندان به ایران بکر هستید، دشت میشان در استان همدان را حتما در لیست سفرهای خود داشته باشید. یکی از دشت‌های رویایی و بهشتی ایران، در دامنه‌های کوه الوند که از جاذبه‌های گردشگری استان همدان حساب شده و مجله گردشگری امروز شما را به دیدن دشتی از زیبایی‌ها دعوت می‌‌کند. با مجله دلتا بمانید.

 

دشت میشان همدان
در انتهای یک جاده زیبا، دشتی سرسبز با نام دشت میشان قرار گرفته که در بهار و پاییز شکوه نقاشی خدای خالق را به نمایش می‌گذارد. تابستانش سبز سبز است و زمستانش سپید سپید. اصلا جلوه‌ای خاص دارد. این دشت یک زیبایی چهار فصل است. زیبایی زمستانه آن مدیون برف و یخ، و بهار و تابستانش با چمنزار و گل‌های کوچک زرد پر شده است. منظره‌ چشم‌نواز و دیدنی پاییزش را هم که دیگر برایتان نگویم. در مسیر صعود به قله‌ زیبای الوند است و یکی از زیباترین جاهای دیدنی همدان.

دشت میشان کجاست ؟
دشت میشان ۱ هکتار مساحت دارد. گفتیم که در مسیر صعود به کوه الوند است و برای رسیدن به آن  باید از جاده‌ای بگذرید که در انتهای آن آبشار گنجنامه و کتیبه تاریخی هخامنشی قرار دارد، آبشار و کتیبه‌ای که هر کدام زیبایی‌های خاص خودشان را دارند. مسیر کوهنوردی به الوند هم از همین‌جا شروع می‌شود تا به دشت میشان برسید. علاوه بر کوهنوردی و کوهپیمایی در این منطقه دیدن زندگی عشایر هم در دامنه‌های شمالی الوند باید برایتان جالب باشد.

این دشت یکی از جاذبه‌هایی در همدان است که هر روزه طبیعت‌گردان و کوه‌پیمایان بی‌شماری به آن‌جا سر می‌زنند. جایی در طول دره زیبا و خرمِ عباس آباد که پر است از منظره باغ‌ها و درختان بلند که پاییزش بسیار شکوهمند است.

 

 

مسیر دشت میشان
البته مسیر رسیدن به دشت میشان فقط کوهپیمایی نیست و برای رسیدن به آن دو راه وجود دارد و یکی از آن‌ها کوهپیمایی است. دیگری استفاده از تله کابین است.

اگر از کوهنوردان هستید، هرچه به سمت قله الوند بالاتر بروید، منظره‌ پشت سرتان زیباتر و چشم‌نواز‌تر می‌شود. در این مسیر دو پناهگاه کوهنوردی هم وجود دارد که مدت‌ها پیش ساخته شده‌اند و استراحت کردن در این ایستگاه‌ها، خالی از لطف نیست. به علاوه می‌توانید عکس‌های بی‌نظیری را هم برای خود ثبت کنید.

پناهگاه اول یک بالکن با نمای بسیار زیبای دره است که اگر در روزهای ابری روی آن بایستید، شاهد منظره خارق‌العاده اقیانوس ابر خواهید بود.

اگر انتخابتان هم تله‌کابین باشد، گنج‌نامه در ایستگاه دوم آن قرار گرفته و منظره‌ای فراموش نشدنی را از آن بالا خواهید دید. منظره‌ای شبیه به یک کارت پستال که شما برفراز آن در حال حرکت هستید.

 

جاذبه های گردشگری دشت میشان
خود دشت میشان همدان یک مقصد گردشگری است. عبور کردن از مسیری که برایتان گفتیم هم برای گردشگران و کوهنوردان جاذبه خاصی است. اما اگر دنبال یک مکان خاص به عنوان جاذبه گردشگری دشت میشان می‌گردید، مسیر کاروان‌روی هخامنشیان، که پادشاهان و همراهانشان از آن عبور می‌کردند، باید برایتان جالب باشد.

از سویی این مسیر شما را به کتیبه باستانی گنج نامه خواهد رساند. کتیبه‌ای متعلق به عصر داریوش و خشایار شاه، دو پادشاه بزرگ هخامنشی است.

در نزدیکی آبشاری به ارتفاع ۱۲ متر قرار دارد قدمتی چندین هزار ساله دارد.

پیشنهاد مطالعه: می‌توانید برای آشنایی بیشتر با گنجنامه مطلب “دهکده گنجنامه همدان” را مطالعه کنید.

از سویی گاهی آبشار گنجنامه هم مانند آبشار یخی هملون یخ می‌زند و اگر علاقمند به یخ نوردی باشید می‌توانید به آن هم صعود کنید.

 

دهکده کول میشان کجاست؟
بارها شده که به جای دشت میشان همدان عبارت دهکدهکول میشان را شنیده باشید. کول روستایی از توابع بخش میانکوهِ شهرستان اردلاست. در استان چهارمحال و بختیاری واقع است، در ۷۰کیلومتری جنوب غربی مرکز استان (شهرکرد) واقع شده و با دشت میشان همدان هم نسبتی ندارد.

فصل سفر
هرچند که برخی، اوایل بهار تا اواسط تابستان و اواسط مهرماه تا اواخر ابان را بهترین زمان برای سفر به دشت میشان میدانند اما بیشتر خانواده ها در بهار، عکاسان در پاییز و همه کوهنوردان معمولاً زمستان را برای سفر به دشت میشان انتخاب می کنند. از سویی این دشت در زمستان به قدری دیدنی است که، تماشای دشت سپید‌پوش میشان در زمستان، یکی از فراموش نشدنی ترین تجربه سفر های آن‌هاست.

 

آدرس دشت میشان همدان
از تهران به سمت همدان را طی چهار ساعت رانندگی کنید. آنجا از میدان امام به سمت میدان قائم حرکت کنید و پس از رسیدن به میدان قایم سمت راست بروید. کمی بالاتر یک دوراهی است که یکی به سمت عباس آباد و دیگری به سمت گنج نامه می‌رود.

مسیر گنج نامه را که ادامه دهید به ابتدای مسیر کوهپیمایی خواهید رسید. حالا یا می توانید تا دشت را به کوهنوردی بپردازید و جایزه تان دشت خواهد بود؛ ویا با تله کابین به دشت میشان می روید و از تصاویر لذت می برید. عکس های زیادی را از عشایر بین راه هم می توانید برای آلبوم خاطراتتان به همراه بیاورید.

 


برچسب: ایران، ایرانگردی، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۸ دی ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۵۰:۴۶ توسط:مجله گردشگری دلتا موضوع: نظرات (0)

آرامگاه فردوسی ؛ جاهای دیدنی مشهد

در باغی زیبا، مشابه جایگاه ابدی کوروش، آرامگاه فردوسی ساخته شده است. بنایی با الهام از معماری دوره هخامنشی و المان های شاخص آن دوره.

مشهد از آن شهرهایی است که به هر سویش نگاه کنی جاذبه‌های تاریخی و مذهبی دیدنی خواهی یافت. در شهر مشهد، کم نیست مکان‌هایی که بازدید از آن بر هر توریست و به طور خاص گردشگر ایرانی واجب است. یکی از این مکان‌ها آرامگاه فردوسی در توس است. تاریخچه جالب و طولانی آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی سبب شده تا بازدید از این آرامگاه بدون شک از آن کارهایی باشد که باید در سفر به مشهد انجام دهیم. مجله گردشگری امروز می‌خواهد اندکی از زوایای این مقصد تاریخ گردی برایتان بگوید. پس با مجله دلتا همراه شوید.

 

آرامگاه فردوسی
در فاصله ۲۰ کیلومتری شهر مشهد و در شهر توس، در باغی زیبا، مشابه جایگاه ابدی کوروش، آرامگاه فردوسی ساخته شده است. بنایی با الهام از معماری دوره هخامنشی. ۹۰۰ متری است و از ستون، سنگ و کاشی با استفاده از عناصر تزیینی هخامنشی در ستون‌ها و سر ستون‌ها بنا شده است و بر روی ۴ ضلع این آرامگاه نیز اشعاری از این شاعر حکیم نگاشته شده.

بنای اولیه این آرامگاه در روزگار فرمانروایی غازان خان، پادشاه ایلخانی ساخته شد. ساختمانی در محل دفن فردوسی. اما ساخت و ساز به پایان نرسید و بنا تا حدود نیمه سده هشتم هجری قمری به همان صورت رها شد.

عبیدالله خان ازبک در جریان یورش‌ها به خراسان به خاطر مخالفت با مذهب شیعه، دستور ویرانی آرامگاه فردوسی را صادر کرد. بارها این آرامگاه مورد مرمت و باز سازی قرار گرفت تا در نهایت با طرحی از کریم طاهرزاده بهزاد، با سقفی پلکانی و یک سنگ مرمر نفیس بر روی مقبره یک ایوان ۴۰ متری که بنا را احاطه می‌کرد و سقف آن مزین به کاشی‌های معرق و مقرنس بود، بنا گشت. پس از ۱۸ ماه تلاش برای افتتاح در جشن هزاره فردوسی در سال ۱۳۱۳ آماده شد.

هوشنگ سیحون بر پایه طرحی از کریم طاهرزاده این بنا را طراحی و بازسازی کرد. ساخت این آرامگاه در سال ۱۳۴۳ به دستور انجمن آثار ملی آغاز شد و در سال ۱۳۴۷ پایان یافت.

 

داخل آرامگاه فردوسی
با الهام از معماری اشکانی داخل آرامگاه فردوسی را ساختند.  ۲۰ ستون مرمری در پایین بنا و ۸ ستون در بخش فوقانی قرار رفته است. درواقع آنجا همه چیز را از آرامگاه کوروش بزرگ در پاسارگاد را در ذهنتداعی می‌کند.

سنگ قبر فردوسی
سنگ قبر آرامگاه از جنس مرمر به ابعاد ۱ در ۱.۵ متر و ارتفاع ۰.۵ متر در مرکز یک سکوی مرمری قرار داده شده و حاشیه تزیینی دارد. متنی با خط نستعلیق روی آن نوشته شده است.
به نام خداوند جان و خرد. این مکان فرخنده، آرامگاه استاد گویندگان فارسی‌زبان و سراینده‌ داستان‌های ملی ایران، حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی است که سخنان او زنده‌کننده‌ کشور ایران و مزار او در دل مردم این سرزمین جاویدان است. تاریخ تولد: ۳۲۹ق – تاریخ وفات: ۴۱۱ق – بنای آرامگاه : ۱۳۵۳ق
تالار
یک تالار مربع شکل از جنس سنگ مرمر با تزیینات داخلی کاشی و گچ بری با چهار ستون بلند و دو سرستون بزرگ در چهارگوشه آن برای ارامگاه ساخته شده است. هر دیوار با یک جفت ستون مشابه ولی کوتاه تر دارد و تصویر مردی بالدار (فروهر) در بالای ضلع جنوبی بنای اصلی نیز به چشم می خورد.
محوطه پلکانی
این قسمت فضایی پلکانی و پوشیده از سنگ مرمر دارد که اتاقی روی آن قرار گرفته و تعداد زیادی از اشعار فردوسی روی دیوار آن حک شده است.

کتابخانه و موزه فردوسی
در واقع این آرامگاه مجموعه‌ایست به همراه کتابخانه و یک موزه به نام موزه توس یا فردوسی.  ۴ بخش دارد که در آن ها آثاری از کاوش های باستان شناسی، وسایل رزمی و حماسی که در شاهنامه بسیار به آن ها اشاره شده است، اشیای باستانی متعلق به زمان فردوسی در قرن ۴ و ۵ هجری و برخی اشیاء اهدایی و آثار نقاشی به نمایش در آمده است.

کتابخانه فردوسی، در ابتدا بیشتر کاربری تشریفاتی داشت و اتاق ضلع شرقی آن به تالار پذیرایی آرامگاه اختصاص یافته بود.  فرش نفیسی به مساحت ۳۷ متر مربع از کارخانه صابر مشهد هم آنجا پهن شده بود. در کنار اتاق کتابخانه ای با ۹۰۰۰ جلد کتاب قرار داشت که پس از بازسازی آرامگاه، به دلیل محدودیت فضای ساختمان، فضایی دو طبقه به آن افزوده شد.

در سال ۱۳۹۲ با اهدای حدود ۵۰۰۰ جلد کتاب به این کتابخانه، شرایط برای ایجاد کتابخانه ای با محوریت شخصیت حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاهنامه و منطقه تاریخی طوس همزمان با ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ در روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی افتتاح شد.

 

مهدی اخوان ثالث
در محوطه آرامگاه فردوسی، مهدی اخوان ثالث، شاعر پرآوازه و موسیقی پژوه ایرانی، در بخش غربی مجموعه آرامگاهی فردوسی و در ضلع جنوبی موزه قرار دارد. تندیس نیم تنه وی در کنار آن نصب شده و هرسال در روز چهارم شهریور خانواده و دوست دارانش برای برگزاری مراسم به این مکان می آیند.

مجسمه یادبود فردوسی
مجسمه مشهور فردوسی توسط ابوالحسن صدیقی، هنرمند ایرانی، در ایتالیا ساخته و به این آرامگاه آورده شده است.امروزه در قسمت تالار آرامگاه هم می‌توانید تندیس هایی که توسط فریدون صدیقی، پسر ابولحسن صدیقی از داستان های شاهنامه ساخت شدنده‌اند را ببینید.

آرامگاه فردوسی ساعت بازدید
زمان بازدید: همه روزه نیمه اول از ساعت ۹:۰۰ تا ۱۷:۰۰ و نیمه دوم از ۸:۰۰ تا ۱۶:۳۰

قیمت بلیط آرامگاه فردوسی
کمتر پیش می آید که هزینه ورودی به آرامگاه فردوسی در فصول پر بازدید تغییر کند و معمولاً ثابت است.

هزینه ورودی: ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان برای اتباع ایرانی و ۵۰۰۰۰ تومان برای اتباع خارجی است.

 

آرامگاه فردوسی کجاست؟
آدرس: توس، انتهای بلوار بهارستان

سواری شخصی: از شهر مشهد به سمت قوچان بروید و در سه راهی فردوسی به سمت راست بپیچید تا چند کیلومتر جلوتر به بلوار بهارستان برسید. در انتهای بلوار آرامگاه حکیم فردوسی واقع شده است.

وسایل نقلیه عمومی: می توانید از وسایل نقلیه عمومی هم استفاده کنید. به پایانه فردوسی در مشهد بروید و سوار اتوبوس های خط ۲۰۲ شده و ظرف مدت ۴۵ دقیقه به آرامگاه برسید.


برچسب: مشهد، ایرانگردی، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۸ دی ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۴۴:۵۵ توسط:مجله گردشگری دلتا موضوع: نظرات (0)

موزه خودرو تهران ؛ خانه تاریخی اتومبیل ها

موزه خودروهای تاریخی ایران ، تعدای از بهترین،قدیمی ترین وگرانترین اتومبیل های جهان را از عهد قاجار تاکنون را یکجا گرد هم آورده تا در برابر چشمان شما به نمایش بگذارد.

 بسیاری از افراد هستندکه با دیدن ماشین های قدیمی از خود بیخود می‌شوند وبرای دیدنشان وقت می‌گذارند ویا حتی سعی می کنند یکی از آن‌ها را بخرند و به اصطلاح تمیز کنند و سوارشوند. آن‌ها همه خودرو‌های جدید و قدیمی را می‌شناسند، به این افراد می گویند «عشق ماشین» اگر شما هم جزو آن‌ دسته از عشق ماشین‌ها هستید. مجله گردشگری به شما پیشنهاد می‌دهد حتماً سری به موزه خودرو تهران بزنید. اصلاً بیایید با مجله دلتا همه با هم به دیدن این خانه سالمندان اتومبیل ها برویم.

 

ورود خودرو به ایران
در دوره قاجار دستگاهی برای حمل‌ونقل پادشاه قجری و درباریان وارد ایران شد، هیاهوی بسیاری را  به دنبال داشت. در سال‌های نخست فقط مورد استفادۀ پادشاه، درباریان و اشخاص تراز اول کشور بود، اما پس از ۲۶ سال یعنی از سال ۱۳۰۵ مورد توجه مردم هم قرار گرفت و آنها هم سراغ این پدیده رفتند.

موزه خودرو تهران
موزه خودرو تهران در زمینی به مساحت ۲۲۰۰۰ متر مربع افتتاح شد و  ۱۰ هزار متر مربع آن فضای مسقف است و سالن نمایش آن ۳۰۰۰ متر مربع. در حال حاضر ۴۵ دستگاه اتومبیل، ۲ ارابه کالسکه، ۳ دستگاه موتور سیکلت در سالن نمایش در معرض دید عموم قرار داده شده که هرکدام از این اتومبیل ها برای خود داستانی دارند.

 

کالسکه های موزه خودرو

کالسکه نادری یا ناصری
به محض ورود به موزه، سمت راست خود را نگاه کنید، نخستین چیزی که می‌بینید ارابۀ کالسکه‌ای با نام کالسکه «ناصری» یا نادری است که در نوع خود قدیمی‌ترین ایران است و ۱۲۰ سال پیش در وین پایتخت اتریش ساخته شد و پس از ترور ناصرالدین شاه در حرم شاه عبدالعظیم حسنی او را در کالسکه گذاشتند و به کاخ منتقل کردند.
پس از ناصرالدین شاه هم از این کالسکه برای انجام مراسم‌های تشریفاتی سایر شاهان استفاده شد که حتی گفته می‌شود اتاق این کالسکه حالتی شناور دارد که سبب می‌شود سرنشین آن احساس ناهمواری نکند.
کالسکه تاجگذاری
کالسکه مخصوص تاجگذاری هم ساخت کارگاه‌های معروف کالسکه سازی در اتریش است. نمونه دیگری که حداقل یکصد سال قدمت دارد. در آن دوران کالسکه به رنگ آبی لاجوردی بود. نمای بیرونی آن از طلاست. حتی تا دوران پهلوی نیز کاربرد سلطنتی داشت.
در دوران پهلوی اما، این کالسکه را به رنگ مشکی در آوردند و از آن در مراسم تاج‌گذاری استفاده کردند. کالسکه تاج‌گذاری نیز در موزه خودرو تهران کنار کالسکه نادری قرار دارد.

خودرو های موزه خودرو
در این موزه ده ها اتومبیل قدیمی از شرکت ها و برندهای درجه یک و لاکچری را خواهید دید. مجموعه ای از بهترین ها و در پاره ای موارد منحصر به فردترین های صنعت خودروسازی. این ثروت ملی و نمایش آنها نمونه هایی نادر هستند مانند مجموعه غنی از مدلهای رولز-رویس از جمله رولز –رویس سیلور گوست احمد شاه قاجار، مدل افسانه ای فانتوم ۴ ضد گلوله، فانتوم ۳، مجموعه مرسدس بنزها، مدل استثنائی ۵۰۰ کا، لیموزین، ۱۹۰ SL که همه اینها وتعداد دیگری از خودروهای استثنایی را در این موزه می توان دید. بازدید از این موزه می تواند روزی به یاد ماندنی را برای همه گردشگران رقم بزند.

رولزرویس
یک اتومبیل رولزرویس فانتوم چهار در این موزه وجود دارد. زمان تولید آن از ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۶ میلادی بود و فقط ۱۸ دستگاه از آن در کل دنیا داشت. جالب است به شما بگویم یک دستگاه آن ضدگلوله بود که برای خانواده سلطنتی ساخته شده بود!
موریس آکسفورد
خودروی موریس آکسفورد در سال ۱۹۱۲ تولید شد. که در موزه خودروهای تهران یکی از آن‌ها را به رنگ قرمز خواهید دید. حجم موتور این خودروی یکصد ساله هزار و ۱۸ سی سی است و تا ۱۰ اسب بخار قدرت تولید کند که برای زمان خود بسیار مطلوب بوده است.
مرسدس بنز K500
مرسدس بنز K500، جزء با ارزش‌ترین اموال موزه به شمار می‌آید و مسئولین موزه خودرو  هم بر همین باورند. رنگ سبز دارد. در سال ۱۹۳۴ ساخته شده است و جزء اولین خودروهای سوپر اسپرت جهان به شمار می‌آمده. این خودرو تنها ۳۵۴ دستگاه از آن در سطح جهانی تولید شد که یکی از آن‌ها در ایران است.

لامبورگینی
لامبورگینی کانتاش، جزء خودروهای سوپر اسپرت دهه هفتاد میلادی و ساخت کشور ایتالیا است. موفق‌ترین نمونه‌های لامبورگینی در تمام طول تاریخ. کانتاش موزه خودرو تهران در سال ۱۹۷۴ ساخته شده و دارای یک پیشرانه ۱۲ سیلندر خطی‌است. تا سرعت ۳۱۰ کیلومتر در ساعت می تازد و نمونه بی نظیر و دیدنی میراث ارزشمند ایران است.
لیموزین
داخل سالن موزه خودرو، دو لیموزین قرار دارد. اولی یک دستگاه بنز ۶۰۰ است و در طرف دیگر سالن، یک لیموزین بزرگ شش سیلندر وجود دارد که چراغ‌های جلوی آن روی سپر نصب شده و در ساخت آن ۶ کیلو طلا استفاده شده است.
پورشه بنز فلکس واگن !
شاید تعجب کنید این دیگر چه شتر گاو پلنگی باید باشد. به شما میگویم. در برهه‌ای از زمان، سه خودروساز آلمانی، پورشه، بنز و فولکس واگن، تصمیم به همکاری مشترک گرفتند. یک خودرو شد  هرچند در بازار عمومی از آن استقبال نکردند و این همکاری اول و آخر سه خودروساز معروف آلمانی بود اما این شگفت انگیز است که آخرین بازمانده از این همکاری در موزه خودرو تهران قرار گرفته است.
موزه خودرو تهران کجاست؟
آدرس موزه خودرو تهران: بین کیلومتر ۱۰ و ۱۱ جاده مخصوص کرج -جنب بانک توسعه تعاون- داخل خیابان بیست و پنجم -موزه خودروهای تاریخی ایران

 

وسیله نقلیه شخصی: به کمربندی آزادگان بروید. با استفاده از تابلوهای راهنما، وارد خروجی جاده مخصوص کرج شوید. توجه داشته باشید که سه خروجی دیگر هم به سمت کرج می‌روند اما شما باید وارد جاده مخصوص یا همان لشگری بشوید. بین کیلومتر ۱۰ و ۱۱، وارد لاین کندرو شوید و بعد از کارخانه مینو، وارد خیابان بیست و پنجم شوید.

مترو: در ایستگاه چیتگر پیادهشوید و با استفاده از اتوبوس‌های شهرک دانشگاه، دقیقاً جلوی در موزه پیاده شوید.

اتوبوس: به ترمینال آزادی بروید و از آنجا اتوبوس‌های شهرک دانشگاه را سوار شوید و به موزه بروید.

تاکسی: در ضلع غربی میدان آزادی، تاکسی‌هایی هستند که شما را دقیقا جلوی موزه پیاده می‌کنند.

موزه خودرو تهران ساعت بازدید
ساعات بازدید از موزه خودرو ،همه روزه ۸صبح تا ۸ شب است.


برچسب: موزه، تهرانگردی، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۸ دی ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۳۸:۵۶ توسط:مجله گردشگری دلتا موضوع: نظرات (0)

هتل عباسی اصفهان؛ زیباترین مهمانسرای نصف جهان

اتاق‌های طبقه بالای هتل کاروانسرای عباسی اصفهان، بیشتر هوادار دارند. چشم‎اندازشان دلبرانه‌تر است و مسافران هتل، برای آن سر و دست می‌شکنند. یک موزه تمام عیار با بهترین نمونه‌های مقرنس‎کاری، گچبری، نقاشی دیواری، آینه‎کاری و ...

در دوره صفـوی، شهر اصفهان از چنان شکوهی بهره مند شد که آن را نصف جهان نامـیدند. در میان آثار یادگار عصر صفوی، مجموعـه مدرسـه، بازارچه و کاروانسـرایـی مانـده که در خیـابان چـهارباغ اصفهان می‌درخشد. در صفحه معرفی هتل های‌ما امروز به یکی از کهن ترین مهمانسراهای ۵ ستاره اصفهان می‌رویم، از مجلل‌ترین هتل‌های ایران. همان جا که خارجی‌ها به شوق یک شب خوابیدن در آن راهی ایران می‌شوند و در رنکینگ‌های جهانی هم رتبه بالایی دارد. یکی از زیباترین اقامتگاه‌های خاورمیانه. با مجله دلتا بمانید تا به هتل عباسی اصفهان سر بزنیم.

هتل عباسی اصفهان
هتل کاروانسرای عباسی در اصفهان، خیابان آمادگاه قرار دارد یعنی این هتل در قلب بافت تاریخی اصفهان است. هتلی منحصربه‎فرد و افسونگر، در مرکز نصف جهان. چشم‎انداز گنبد زیبای مدرسه علمیه چهارباغ از داخل کاروانسرا معلوم است. در فضای گرگ و میش صبح و غروب، از فرط زیبایی، دل همه میهمانان را می رباید.

به هتل عباسی اصفهان، “کاروانسرای مادر شاه” هم می‌گویند. به دستور شاه سلطان حسین صفوی ساخته شد و او، کاروانسرا را به مادرش تقدیم کرد. این یعنی این هتل از همان اول به شکل یک کاروانسرا ساخته شده بود. ۳۰۰ سال پیش هم مهمان پذیر بود تا به امروز که یکی از زیباترین هتل‌های ۵ ستاره شده است. مجهز و بزرگ است. دو طبقه دارد و در زمانی که کاروان‌های تجاری به این هتل-که البته آن روزها هتل نبود- می‌آمدند، تجار قدرتمند ترجیح می‌دادند اتاق‌شان در طبقه پایین باشد. اتاق‌های پایین در تابستان خنک‌تر و در زمستان گرم‌تر بودند.

امروز اما، اتاق‌های طبقه بالا بیشتر هوادار دارند. چشم‎اندازشان دلبرانه‌تر است و مسافران هتل، برای آن سر و دست می‌شکنند. هتل عباسی اصفهان را باید یک موزه تمام عیار از دنیای زیبایی ها نامید. ده ها عکس بی نظیر در اینتر نت و شبکه های اجتماعی و صفحه های گردشگری از آن خواهید دید.

 

اتاق ها و سوئیت های هتل عباسی اصفهان
بهترین نمونه‌های مقرنس‎کاری، گچبری، نقاشی دیواری، آینه‎کاری و … را می‌توانید در فضاهای داخلی هتل ببینید. هر اتاق و هر فضا در این هتل به یک شکل خاص است. یعنی هیچ دو اتاقی را پیدا نمی‌کنید که کاملاً شبیه به هم باشند. همین آن را جذاب‌تر و خواستنی‌تر کرده است.

 ۲۲۵ باب اتاق، سوئیت و آپارتمان دارد. اتاق های معمولی یک تخته و دو تخته، چشم انداز و پردیس، سوئیت های معمولی، سوئیت قاجار، سوئیت صفوی، سبز و نیز آپارتمان دو و سه خوابه بوده و همه اتاق ها مجهز به سیستم ایمنی و استاندارد روز دنیا هستند. نمای استثنائی و زیبای باغ و گنبد فیروزه ای مدرسه چهارباغ منظره ای بی بدیل را برای اتاق های مشرف به باغ به ارمغان آورده است. سبک معماری قاجار و صفوی در برخی از سوئیت ها از جمله امکاناتی محسوب می‌شود که کمتر هتلی در جهان نظیر آن را دارد.

 

سوئیت قاجار هتل عباسی
سوئیت هایی دو نفره با سبک معماری قاجار و فضایی رویائی و خیال انگیز، مقرنس های زیبا و در و دیوار نگارین همراه با چشم انداز باغ یکی از معروف ترین و خواستنی ترین بخش های این هتل است که معمولاً مورد توجه توریست های خارجی است.
سوئیت صفوی هتل عباسی
سوئیت هایی رو به باغ دارای دو اتاق خواب دو نفره؛ که معماری آن متعلق به دوران صفوی است. به قدری این سوئیت ها زیبا هستند که نمی‌توانید شب موقع خواب هم چشمانتان را ببندید. تلفیق گچ بری، تشعیر، تذهیب و مقرنس، فضایی منحصر به فرد را برای این سوئیت ها خلق کرده که مشابه آن به سختی یافت می شود.

رستوران های هتل
تالار چهلستون
رستوران اصلی این کاروانسراست. در زیبایی و ظرافت بی نظیر است. سبک معماری صفوی و قاجار، صندلی هایش الهام گرفته از صندلی داریوش کبیر در نقوش سنگی تخت جمشید است، تزئینات دیوارها و سقف، ستون ها، نرده ها، کفپوش ها، درها و شیشه ها و حتی چراغ ها و آویزهای سقف، زیبایی را در میانه این تالار فوران می‌کند.
در دو طبقه و با ظرفیت ۴۰۰ نفر،ساخته شده. انواع اشتهاآورها، غذاهای ایرانی، فرنگی، دریایی و دسر سرو می گردد.
ساعات کاری رستوران چهل ستون هتل عباسی ظهرها از ساعت ۱۲ الی ۱۵ و شب ها از ساعت ۱۹ الی ۲۳  می‌باشد.
سالن صبحانه
یکی از بی نظیر ترین زیبایی های محض را در این تالار خواهید دید. نقش ها و آئینه کاری های این تالار به سبک قاجار است. طرح های گل و مرغ و تک چهره دارد. نمای زیبای گنبد فیروزه ای مدرسه چهارباغ که از پنجره های کوچک چوبی این تالار لذت صرف صبحانه ای کامل و متنوع را دوچندان می‌کند.
کافه تریای نقش جهان
کافی شاپ نقش جهان پر است از نقش های زیبا و طرح های ماندگار. فضایی دلنشین دارد و دیدارهای رسمی و دوستانه تان را پشتیبانی خواهد کرد. از ساعت ۸ الی ۲۳ با سرو انواع قهوه، کیک و دسر، گلاسه، بستنی و همچنین انواع پیتزا و فست فود از شما پذیرایی خواهد کرد.

سفره خانه سنتی
در انتهای محوطه باغ و در ضلع شرقی آن ۲۰ سال پیش بازسازی شد و اکنون در دو بخش سرپوشیده و فضای باز، مشغول به کار است. در بخش سرپوشیده، طراحی دارد که شما را به گذشته های ناب و خاطره انگیز می برد. شب های بی نظیر اقامت در هتل عباسی اصفهان را از ساعت ۱۹ الی ۲۳ می توانید برای خود بسازید.
چایخانه سنتی
در ضلع شمالی مهمانسرا و رو به روی دری که به سرسرای اصلی، غرفه ای با دیوارها و سقف بلند کاشی کاری شده و دو ایوان دو طبقه در دو طرف آن قرار دارد که اکنون به عنوان چایخانه از آن استفاده می شود. با سرو انواع چای و دمنوش و آش رشته مخصوص عباسی از ساعت ۱۶:۳۰ الی ۲۲:۳۰ میزبانی شما را به عهده دارد.
رستوران چشم انداز
وای که اینجا یکی از بی نظیر ترین بخش های مورد علاقه همه مهمانان هتل است. ازبلندای این نقطه، تمام شهر زیر پای شما خواهد بود و می توانید نمایی ۳۶۰ درجه از شهر اصفهان را ببینید. تصویری که نه تنها برای گردشگران داخلی و خارجی که برای بسیاری از شهروندان اصفهانی نیز جالب و هیجان انگیز است. ۲۵۰ نفر ظرفیت دارد و گزینه ای بسیار مناسب برای مهمانی های خانوادگی، جمع های دوستانه و یا گردهمایی شغلی صمیمانه است. بی اغراق بگویم که صدها عکس از همین خنقطه برای خود ثبت خواهید کرد.

حیاط هتل عباسی اصفهان
و اما حیاط بی رحمانه زیبای هتل. از زیبایی و دلفریبی‌اش هرچه بگوییم کم است. حیاط داخلی هتل نمونه بارز یک باغ ایرانی است. حوض دارد. نهری روان و باغچه و فضای سبز دارد و روح  را نوازش می‌دهد. در تابستان و بهار، در همین حیاط افسونگر میز و صندلی می‌گذارند. می‌توانید آنجا شام و ناهار نوش جان کنید و لذت ببرید. برای همین بهترین زمان رفتن به هتل عباسی، بهار و تابستان است. هرچند حیف است قدم زدن در یک روز برفی در این در حیاط باصفای هتل عباسی اصفهان را از دست بدهید.

رویدادهای مهم، مهمانی‌های خاص و جشن‌های ازدواج در حیاط این هتل برگزار می‌شود. راستش می خواهو بگویم اگر حتی قصد اقامت ندارید، خودتان را به یک شام یا حتی قهوه در یکی از این کافه‌ها و رستوران‌ها دعوت کنید. در واقع این کاری است که می توانید برای یک سفر فراموش نشدنی در قلب تپنده تاریخ اصفهان برای خودتان انجام دهید.


برچسب: هتل، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۸ دی ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۲۹:۵۰ توسط:مجله گردشگری دلتا موضوع: نظرات (0)

۶ رستوران هندی تهران ؛ تجربه یک طعم متفاوت

تعدادی رستوران هندی در تهران هست که می تواند طعم اصیل غذاهای هندی را با شما به اشتراک بگذارد.

از طرفداران غذاهای تندو‌تیز هندی هستید؟ تجربه‌ طعم غذاهای ملل را دوست دارید؟ دلتان می خواهد غذایتان پر از ادویه های مختلف باشد؟ اصلاً از نظرم خوردن غذا یکی از لذت بخش ترین کارهای دنیاست مخصوصاً امتحان کردن و چشیدن غذاهای کشورهای دیگر. رستوران‌ های مختلفی در تهران هستند که این امکان را به ما می‌دهند. مانند رستوران های بین المللی بام لند تهران و یا رستوران غذای ایتالیای و چینی که در همه جای ایران پخشند. مجله گردشگری مان اینجاست تا شما را به چند رستوران هندی در تهران ببرد. مطمئنم هندی ها چاشنی ها و طعم دهنده های فراوانی برای خوش مزه کردن یک غذا استفاده می کنند. با مجله دلتا بمانید.

۱. رستوران چینگاری

بیشتر کسانی که رستوران‌های مختلف هندی را امتحان کرده‌اند معتقدند این رستوران یکی از بهترین رستوران‌های هندی در تهران است. در آن می‌توانید غذاهای اصیل هندی را بخورید، به قدری به طعم اصیلش نزدیک است که شما حتی خیلی وقت‌ها مشتری‌های هندی را در این رستوران می‌بینید. فضایی شیک و تمیز دارد و وقتی وارد رستوران چینگاری می‌شوید محیط تاریک و دنج و وسایل و مجسمه‌های هندی شما را سر ذوق خواهد آورد. سه نوع مبل و صندلی هم برای مهمانان قرار داده شده که می‌توانید مبل‌های راحتی یا صندلی‌های معمولی یا بلند را بسته به سلیقه‌تان انتخاب کنید.
منوی رستوران چینگاری نصبتاً گران است اما از نظر تنوع کم‌ و کسری ندارد و گزینه‌های متنوعی پیش رویتان خواهد بود.
آدرس رستوران چینگاری: مطهری-خیابان مفتح شمالی-چهارراه زهره جنب بانک ملت پلاک ۶

۲. رستوران مهاراجه

مهاراجه از قدیمی‌ترین رستوران های هندی تهران است. همزمان با هتل جهان در سال ۱۳۴۰ افتتاح شده و یعنی حدود ۵۶ سال قدمت دارد! فضایش بسیار جذاب است. یک فیل طلایی هندی و کاشی‌کاری‌هایی که روایت‌گر زندگی روزمره مردم بمبئی هستند را در این رستوران خواهید دید. وقتی وارد آنجا شوید، موسیقی هندی و فضای درون آن چنان با روح شما حرف می‌زند که گویا به هندوستان سفر کرده اید. در تنور رستوران نان‌های تازه و سنتی هندی هم پخته می‌شوند، سمبوسه، غذاهای برنجی و کبابی و تندوری و دسر و نوشیدنی‌های مخصوص هم سرو می شود که دستتان را در انتخاب غذا باز می‌گذارد.
منوی رستوران مهاراجه از نظر قیمت قابل قبول است.
آدرس رستوران مهاراجه: خیابان ولیعصر، نرسیده به چهارراه طالقانی، جنب کوچه رحیم زاده، هتل جهان

۳. رستوران تاج محل

یکی از شناخته‌‌ شده‌ ترین رستوران‌های هندی تهران رستوران تاج محل است. به طوری که از هرکس نام یکی از رستوران‌های هندی را بپرسید بلافاصله نام این تاج محل را به شما می گوید. به واسطه هتل تاج محل و نمای ساختمانش از اتوبان حقانی بسیار مشهور است. اگر دست‌ جمعی به این رستوران می‌روید و کسی در جمعتان باشد که غذاهای تند را دوست ندارد می‌توانید موقع سفارش درخواست کنید تا غذای او تند سرو نشود. جوجه تندوری و شاهی قورمه و کشمیری کباب از محبوب‌ترین غذاهای تاج محل هستند که معمولاً هم پیشنهاد سرآشپز است.
منوی رستوران تاج محل از نظر قیمت به نسبت بالاست.
آدرس رستوران تاج محل: شیخ بهائی جنوبی-پلاک ۲۹

۴. رستوران هندی تندور هتل سفیر

این رستوران هم از قدیمی‌ترین رستوران‌های هندی پایتخت به شمار می رود. غذا ها در فضای باز سرو می شود و پرسنل آن خوش‌برخورد هستند. تندور هم مثل مهاراجه نان‌های هندی‌اش را همان‌جا در تنور می‌پزد. غذاهای گیاهی، گوشتی، تندوری، دریایی و کاری مرغ سرو می‌کند. اما جوجه تندوری و قورمه شاهی‌اش را حتماً تست کنید و یادتان نرود دسرهایش را هم سفارش دهید.
منوی رستوران تندور قیمت‌های قابل قبولی دارد اما باید یادتان باشد برای حق سرویس انعام دهید.
آدرس رستوران تندور: میدان هفتم تیر، خیابان مفتح جنوبی، روبروی ورزشگاه شیرودی، کوچه اردلان، هتل سفیر

۵. رستوران دهلی دربار

یکی از شیک ترین رستوران های هندی در تهران دهلی دربار است. در محیط این مکان از اِلمان های هندی به خوبی بهره برده شده است. نظیر بودا و ساری. موسیقی زنده جزء لاینفک این رستوران است و می‌توانید در محیطی آرام از خوردن یک غذای هندی خوشمزه و اصیل لذت ببرید. فضای VIP با ظرفیت ۶۰ نفر دارد. بهترین غذاهای آن ماهی مخصوص، کشمیری کباب، ماهی تیکه، بریانی گوشت گوسفند، میگو پاکورا، روغن جوش و ماتن ساکوالاست. نان‌های خوشمزه این رستوران هم عالی هستند پاپادام و برانا بیجابی را هم از دست ندهید.
منوی رستوران دهلی دربار بسیار متنوع است هرچند قیمت هایش کمی بالاست ولی به لذت غذاهای خوشمزه اش می‌ارزد.
آدرس رستوران دهلی دربار: پاسداران، بالاتر از برج سفید، نبش بوستان هفتم، جنب موسسه ثامن الائمه، رستوران دهلی دربار

۶. رستوران هندی مالاسا

از جنوب تا شمال هند که بروید هر ایالت و منطقه غذاهای خاص خودشان را دارند. رستوران ماسالا گلچینی از این غذاهای خوشمزه را در منوی خودش فراهم کرده و انواع بریانی‌ها و جوجه تندوری، مرغ تیکا، انواع نان های خوشمزه هندی مثل پراتا و روتی وَ غذاهای ملی هند را سرو می‌کند. کیفیت غذاهایش مثال زندنی است و  شب‌هایش شما را یاد شب‌های بنبئی می‌اندازد.
منوی رستوران ماسالا قیمت های مناسبی دارد و پرداخت حق سرویس آن اجباری نیست.
آدرس رستوران ماسالا: نبش گلستان یکم، پاساژ پریس سنتر، طبقه سوم


برچسب: تهرانگردی، رستوران، سفر، گردشگری،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۸ دی ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۱۴:۴۲ توسط:مجله گردشگری دلتا موضوع: نظرات (0)